Slovenski stanovanjski trg zaznamuje pasivna stanovanjska politika, ki premožnim omogoča izkoriščanje stanovanj za kovanje dobičkov, vsem ostalim pa otežuje dostop do dostojnega doma. Ob velikem pomanjkanju neprofitnih stanovanj in nedostopnosti lastniških stanovanj je vse večji delež populacije prisiljen v tržni najem. Najemni trg pa je diskriminatoren, drag, nestabilen in nenadzorovan. V takih razmerah najemniki zelo težko uveljavljajo svoje pravice.

V projektu Neznosna nedostopnost bivanja bo IŠSP – Inštitut za študije stanovanj in prostora informiral o pravicah najemnikov in izvajal brezplačno svetovanje najemnikom. Pripravili bodo priročnik o pravicah najemnikov, ki bo ponujal usmeritve, kako ravnati, ko do kršitev pride. Prek dela z najbolj ranljivimi skupinami na najemnem trgu – priseljenci, mlade družine, LGBTQ+ osebe, osebe z oviranostmi – in beleženjem njihovih izkušenj, bodo osvetlili problem diskriminacije na najemnem trgu ter spodbujali aktivno delovanje in prijavljanje v primerih kratenja najemniških pravic. Ker so stanovanjske stiske ne glede na resnost stanovanjske krize še vedno premalo vidne, bodo tekom celotnega projekta izvajali spletne in medijske ozaveščevalne aktivnosti, s katerimi bodo krepili razumevanje stanovanjske problematike in spodbujali odzivanje, ko prihaja do kršenja pravic. Na podlagi analize spletnih oglasov, individualnih svetovanj, pridobljenih pričevanj najemnikov ter analize dostopnosti stanovanjskega trga bodo pripravili poročilo o kršenju pravice dostopa do primernega doma ter od odgovornih zahtevali odgovore in ukrepanje.

Kaj bodo dosegli:

  • V projektu bodo povečali ozaveščenost in informiranost javnosti (najemnikov, NVO, pristojnih in drugih javnosti) o diskriminaciji na stanovanjskem področju in najemniški problematiki, kar bodo dosegli z objavami v medijih (vsaj 5 člankov), prek informacij na spletni strani www.najemniski-sos.si (vsaj 5000 obiskov) in z aktivnostmi na družabnih omrežjih.
  • Izdali bodo tiskan priročnik o najemniških pravicah, ki jih bodo razdelili med Centre za socialno del in NVO-je, ki delajo z ranljivimi skupinami in jih tako bolje opremili za aktivno naslavljanje kršenja najemniških pravic in diskriminacije na stanovanjskem trgu. V sodelovanju z NVO-ji bodo najbolj marginalizirane skupine izobraževali o najemniških pravicah tudi na srečanjih v živo (vsaj 30 udeležencev).
  • Vsaj 20 najemnikom bodo individualno svetovali pri reševanju njihove najemniške stiske.
  • Prek spletne strani Najemniški SOS bodo zbirali pričevanja o diskriminaciji in obenem pri spremljanju kršitev najemniških pravic in diskriminacije na stanovanjskem področju sodelovali z vsaj 4 NVO-ji. Vzpostavili bodo konsistenten način beleženja primerov kršitev pravic najemnikov in diskriminacije na stanovanjskem področju in prijavljanja pristojnim (vsaj 10 primerov).
  • Pripravili bodo poročilo o kršenju pravice do primernega doma ter od odgovornih zahtevali odgovore in ukrepe.