Po prometni nesreči s hudimi telesnimi posledicami ali smrtjo na žalost obstajajo ovire za žrtve in/ali njihove svojce, ki jim otežijo dostop do potrebne pomoči. V večini primerov žrtve (svojci) namreč ne dobijo nobenega podatka o prometni nesreči in posledicah, povzročiteljih, kdo od tožilcev obravnava primer, kaj se dogaja s povzročiteljem, postopki na sodiščih in zavarovalnicah so zapleteni in zahtevni, odškodnine za človeško življenje so nižje od odškodnin za razbit avto, psihološke pomoči prek zdravstva ne dobijo ali pa je težko dostopna in se nanjo (pre)dolgo čaka.

V času trajanja projekta se bo pri Zavodu Varna pot trudili za spremembe v sistemih državnih organov. S sistemskimi spremembami v sodstvu, policiji, tožilstvu, zavarovalnicah, sociali in zdravstvu bi bolje podprli žrtve nesreč. Omogočili bi krajše in spoštljive sodne postopke, hitrejšo in kvalitetno psihološko pomoč, dostojanstvene odškodnine. Tako bi zagotovili najmanj minimalne standarde, ki bi žrtvam prometnih nesreč nudili temeljito, nepristransko, učinkovito in dosledno podporo, ki jo potrebujejo.

Kaj bodo dosegli:

  • Želijo, da bi ciljne skupine (sodstvo, zdravstvo, policija, zavarovalnice, šolstvo) razumele, da je edini ključ k spremembam in rezultatom medsebojno sodelovanje in spoštovanje. Cilj je izvesti vsaj 10 srečanj in 5 delavnic, prilagojenih posameznim ciljnim skupinam, na katerih bodo osvetlili vprašanje, zakaj je pomembno zagotavljanje minimalnih standardov v postopkih žrtev prometnih nesreč in vprašanja s področja varne mobilnosti. Število koristnikov težko predvidijo vnaprej.
  • Vplivati želijo na splošno zavest o ravnanju, vedenju in kulturi varne mobilnosti v Sloveniji. Javnost bodo ozaveščali z izvedbo medijske kampanje in prek zagovorništva za zmanjšanje števila prometnih nesreč, s čimer načrtujejo doseči najmanj 200.000 posameznikov v Sloveniji.  
  • V aktivnosti bodo vpleteni zaposleni Zavoda Varna pot (3) v sodelovanju z ambasadorji in moderatorji zavoda (5). V izvedbo bodo vključeni tudi predstavniki s področja psihologije (2). 
  • Ciljajo na oblikovanje programov za izobraževanja žrtev, strokovnih služb državnih organov in organizacij ter sprejetje določenih zakonodajnih resolucij, dopolnil in pravilnikov z različnih področij.
  • Dognanja o stanju pred in po izvedbi projekta bodo zapisali v dveh ločenih poročilih, ki ju bodo javno objavili.