V Sloveniji se na leto okoli 17.500 žensk veseli rojstva otroka. Žal pa porodnice v porodnišnicah doživljajo tudi kršitve človekovih in pacientovih pravic, neprimerne porodne prakse in nasilje. Problem je razširjen po vsem svetu, s študijami potrjen tudi v Sloveniji. Gre za različne nesprejemljive prakse, na primer zdravstveni strokovnjak žensko grobo ter boleče vaginalno pregleduje, vendar kljub njenemu izrecnemu »ne« ni uslišana. Ali pa šivajo rano po prerezu presredka »v živo«, še preden učinkujejo zdravila proti bolečinam. O tovrstnih nedopustnih ravnanjih, ki so jih doživele, ženske težko govorijo. Posledice so travme, otežena skrb za dojenčka, depresija, tesnoba, panični napadi ... Nekatere se zaradi hude porodne izkušnje kljub želji po otroku odločijo, da ne bodo več rodile.

Združenje Naravni začetki so dolgoletni zagovorniki pravic žensk med porodom pri nas. V interesu družbe je, da se vzpostavi ničelno toleranco do nasilja in neprimernih praks povsod tam, kjer ženske rojevajo. Projekt je nadaljevanje projekta Pravica je (tudi) ženskega spola!. Še naprej bodo ozaveščali in izobraževali na različne načine o pravicah porodnice ženske v rodni dobi ter babice kot ključne spremljevalke pri enem od najpomembnejših življenjskih prehodov. Porodna pomoč naj bo varna in hkrati ženskam, otrokom in družini prijazna: sočutna, podporna in strokovno utemeljena. Ženske bodo po porodu hitreje okrevale, lažje se bodo posvetile materinstvu in drugim vidikom njihovega življenja. Mamice naj se z nasmehom spominjajo svojega poroda.

Na kratko: Tudi ženska, ki rojeva, ima svoje pravice in tu so zato, da jih pomagajo uresničevati.

Kaj bodo dosegli:

Ozaveščevalna kampanja »Porodnice ne ležite, babice vstanite!« zajema dve ciljni skupini: ženske v rodni dobi in babice.

  • Njihov cilj je doseči večjo ozaveščenost žensk v rodni dobi o njihovih pravicah v porodni oskrbi in spremembe v praksi: zmanjšati neprimerno skrb in nasilje v porodnišnicah in povečati uresničevanja pravic porodnic.
  • Ženske v rodni dobi bodo ozaveščali o pravicah z rednimi objavami in komunikacijo na družbenih omrežjih, spletnih straneh, v FB skupinah. Za poglobljene informacije jih bodo usmerjali na naš portal Pravice porodnice www.praviceporodnice.org. Tako bodo dobro informirane in bolj opolnomočene za porod.
  • Ženske po porodu s slabo izkušnjo bodo pozvali, da jim posredujejo svoja pričevanja. Zbirali bodo kršitve, jih analizirali, nadgradili dosedanje podatke in jih takoj uporabili v našem nadaljnjem delu v tem projektu.
  • Izvedli so predavanje na babiški konferenci, namenjeno izobraževanju širšega kroga babic.
  • Pripravili in izvedli bodo poglobljeno celodnevno izobraževanje za babice, prvo tovrstno izobraževanje pri nas. Oblikovali bodo podporno skupino za babice. Ozaveščali jih bodo, usposabljali in podpirali, da bodo pravice porodnice izvajale v praksi.
  • Ozavestili in angažirali bodo tudi nosilce babiške stroke za spremembe v porodni pomoči.
  • Načrtujejo, da bodo s projektom dosegli okoli 6.000 žensk v rodni dobi in okoli 100 babic.
  • Z ozaveščanjem žensk in babic prek opisanih aktivnosti ne morejo odpraviti problema v celoti, utemeljeno pa lahko pričakujejo, da več znanja, spretnosti in angažmaja pomeni postopno vpeljavo ničelne tolerance do nasilja med porodom in prispeva k uveljavitvi temeljnih pravic EU in človekovih pravic porodnice.