Številne raziskave dokazujejo, da na kakovost celotnega življenja posameznika, doseganje uspešnosti v poklicnem in privatnem življenju ter pogostost težkih obolenj in dolžino življenja ključno vpliva kvalitetno, zdravo prehranjevanje v otroštvu. Vsaj minimalne enakovredne možnosti za vse otroke za takšno prehranjevanje naj bi pomagala dosegati Uredba o zelenem javnem naročanju. Ta določa, da je v prehrani, ki jo otrokom pripravljajo v javnih zavodih (npr. v šolah), obvezen vsaj 12-odstotni (od leta 2023) oz. 15-odstotni (od leta 2024) delež lokalnih ekološko pridelanih živil, ki so praviloma prehransko najbolj kakovostna in zdrava. Ekološka živila so dražja, zato je ob različnih ekonomskih možnostih otrok, glede prehranjevanja izven vrtca oziroma šole, še toliko bolj pomembno dosledno izvajanje Uredbe. Javni zavodi so pomembni tudi za enakovredne možnosti mladostnikov za vzgojo in izobraževanje o kvalitetni prehrani ter ekološki, lokalni pridelavi hrane.

Trenutno slabo izvajanje Uredbe je predvsem posledica nezadostnih sredstev za nabavo lokalnih ekoloških živil in zagotovitev dovoljšnega števila osebja za organizacijo nabave ekološko pridelane hrane, premalo izobraževanja na to temo pa je posledica nevključenosti v redne vzgojno-izobraževalne programe. V projektu želi Zveza društev ekoloških kmetov Slovenije z vplivanjem na spremembo ustrezne zakonodaje te pomanjkljivosti z različnimi zagovorniškimi aktivnosti (izobraževanje, povezovanje, ozaveščanje javnosti in odločevalcev) odpraviti. S projektom bodo direktno vplivali na izboljšanje vsebin in načinov uresničevanja nacionalne zakonodaje oziroma strateške dokumente področnih politik.

Kaj bodo dosegli:

  • Uredba o zelenem javnem naročanju v delu, ki se nanaša na nabavo živil v javnih zavodih: s spremembami želijo prispevati k zagotavljanju višjih sredstev, ki bi omogočila javnim zavodom dejansko in kvalitetno izvajanje Uredbe z nabavo vsaj 15 odstotkov lokalnih ekoloških živil. To se nanaša tudi na nacionalno in lokalno zakonodajo, pravilnike … vezane na Uredbo oziroma ki nanjo vplivajo in pomagajo izvajati (npr. z zagotavljanjem sredstev in osebja, s točkovanjem in podobno).
  • Nacionalni program vzgoje in izobraževanja 2023–2033 v delu, ki se nanaša na obvezne oziroma nepogrešljive vsebine, ki jih mora v tem obdobju vključevati vzgoja in izobraževanje v vrtcih ter osnovnih in srednjih šolah v Sloveniji na formalni IN neformalni ravni. Ta usmerja procese v smeri okrepljenega zavedanja in poznavanja pomena in prednosti uživanja  ekoloških lokalnih živil. To se nanaša tudi na nacionalno in lokalno zakonodajo, pravilnike … povezane s programom oziroma ki nanjo vplivajo in pomagajo izvajati (na primer z zagotavljanjem sredstev in osebja).
  • Vsaj 20 predstavnikov pomembnih akterjev (institucije, NVO, odločevalci, mediji) z okrepljenim zavedanjem in poznavanjem pomena  in prednosti pridelave ter uživanja na ekološki način pridelane hrane.