Zavod Etnika pripravlja »Strategijo preprečevanja in zmanjševanja škode, ki jo povzročajo igre na srečo« v lokalni skupnosti z igralnicami ali igralnimi saloni. Strategijo bodo oblikovali za mesto Maribor, a bo uporabna tudi v drugih mestih. Poudarek bo na javno-zdravstvenem pristopu, ne pa na iskanju fiskalnih virov za polnjenje proračuna.

Škodljive posledice iger na srečo ne vplivajo le na igralca, temveč tudi na njegovo družino, prijatelje, sodelavce in širšo družbo. Najizrazitejše posledice se kažejo na področju družinskih financ, kar nato vodi v poslabšanje medčloveških odnosov, čustvenih težav ter težav na področju dela ali študija. Poleg tega se škoda odraža tudi v negativnih vplivih na skupnosti ter v povečanju kriminala. Obseg škode, ki jo doživljata posameznik in njegova družina, je neposredno povezan s količino denarja, ki ga je odneslo problematično igranje ali zasvojenost. Zato so, ob ozaveščanju, vsi (delujoči) ukrepi za zmanjševanje škode usmerjeni predvsem v omejevanje porabe denarja za hazardiranje.

Drugi cilj Strategije je povezan s postopki odločanja o izdaji soglasij za nove igralnice v lokalni skupnosti. Odprtje nove igralnice v mestu nedvomno vpliva na povečanje težav. Zato je ključno, da odločitev o soglasju za novo igralnico sprejmejo ljudje na referendumu, ki predstavlja najbolj demokratično obliko izražanja volje.

Kot idealen izid kampanje navajajo sprejetje Strategije na seji Mestnega sveta ter njena vključitev med strateške dokumente Mestne občine Maribor. Vendar se zavedajo, da to ne bo enostavna naloga. Da bi zmanjšali škodo, ki nastaja zaradi iger na srečo, morajo uporabiti podobne mehanizme, ki so se izkazali za uspešne pri obvladovanju škodljivih posledic tobaka in alkohola, in to je omejevanje porabe. Pri igrah na srečo je ključni ukrep omejevanje porabe denarja, ki jo sprožata problematično igranje ali zasvojenost. Vendar, bolj kot so pri tem uspešni, slabše je za igralnice, stavnice ter občinski in državni proračun. Zato se takšni ukrepi in strategije lahko znajdejo v konfliktu z interesi lastnikov igralnic. Predvidevajo, da bo Strategija naletela na negativen odziv pri lastnikih igralnic, saj eden od ciljev strategije vključuje omejevanje problematičnega igranja na srečo.  Za pridobitev potrebne pozornosti mestnih svetnikov bo Strategija potrebovala podporo širše javnosti v obliki podpisov na peticiji, ki bo namenjena mestnemu svetu Mestne občine Maribor.

Med ciljne skupine so vključili odločevalce, strokovno javnost in široko javnost.

Kaj bodo dosegli:

  • Število publikacij: 2.000 brošur, 5.000 letakov
  • Število ozaveščevalnih aktivnosti: 1 tiskovna konferenca, 3 email kampanje, kampanja v časniku Večer z devetimi oglasi, kampanje na socialnih omrežjih Facebook in Instagram
  • V aktivnosti projekta bodo vključene 4 osebe
  • 1 spletna stran
  • 1 Strategija preprečevanja in zmanjševanja škode zaradi iger na srečo, ki bo v perspektivi vplivala na nastanek podobnega dokumenta na državni ravni
  • Uvrstitev Strategije na dnevni red seje mestnega sveta Mestne občine Maribor