Ukrep podaljšan do 31. maja: do tri dni odsotnosti brez potrdila zdravnika
Datum objave: 28. 2. 2022
Vlade je podaljšala veljavnost ukrepa, po katerem lahko zaposleni uveljavljajo pravico do kratkotrajne bolniške odsotnosti – največ 3 dni – brez zdravniškega potrdila. Ukrep bo veljal do 31. maja 2022.
Več
Nova vladna določila: komu ni treba v karanteno?
Datum objave: 19. 1. 2022
Vlada je sprejela nov Odlok o spremembi in dopolnitvah Odloka o izjemah od karantene na domu po visoko tveganem stiku s povzročiteljem nalezljive bolezni COVID-19, s katerim je določila, komu od srede, 19. januarja naprej, ne bo treba v karanteno. Izjeme je določila v socialnem varstvu, zdravstvu in šolstvu.
Več
Karantena odslej le sedem dni; določene nove izjeme
Datum objave: 10. 1. 2022, nazadnje posodobljeno: 10. 2. 2022
Od ponedeljka, 10. januarja, velja, da napotitev v karanteno zaradi visoko tveganega tesnega stika z osebo, okuženo s covidom-19, traja le sedem dni. Od tega dne dalje veljajo tudi nove izjeme pri karanteni na domu.
Več
[#PKP10] Ukrepi za NVO na enem mestu
Datum objave: 3. 1. 2022
Na zadnji dan lanskega leta je začel veljati Zakon o dodatnih ukrepih za preprečevanje širjenja, omilitev, obvladovanje, okrevanje in odpravo posledic COVID-19, t.i. deseti protikoronski paket ukrepov. Prav tako je Vlada podaljšala nekaj že uveljavljenih ukrepov.
Več
Povrnitev nadomestila plač delavcem zaradi karantene na domu ali nemožnosti opravljanja dela zaradi višje sile zaradi obveznosti varstva, ustavitve javnega prevoza ali zaprtja mej
Datum objave: 14. 7. 2021, nazadnje posodobljeno: 3. 1. 2022
Zakon o nujnih ukrepih na področju zdravstva omogoča, da lahko pri Zavodu RS za zaposlovanje vložite vlogo za povračilo nadomestila plače delavcem, ki so odsotni zaradi karantene na domu ali višje sile, npr. obveznosti varstva, ustavitve javnega prevoza ali zaprtja mej. Upravičenost do povrnitve nadomestila bo trajala do 31. decembra 2021.
Več
Ločeno vlaganje zahtevkov za refundacije pri ZZZS
Objavljeno: 23. 11. 2020
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije je na svoji spletni strani objavil poziv, da vsi vlagatelji zahtevkov za refundacijo do vključno 31. decembra 2020 vlagajo ločene zahtevke za refundacijo nadomestila plače za razlog 08-izolacija. Tako prosijo vse vlagatelje, da naj vlagajo zahtevke za refundacijo tako, da bodo obračuni za razlog 08–izolacija na enem zahtevku, obračuni za druge razloge zadržanosti od dela pa na drugem, ločenem zahtevku.
Takšen način vlaganja zahtevkov je potreben zaradi vzpostavitve ločenega sistema financiranja zadržanosti od dela zaradi izolacije.
Pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije so pripravili pregled trenutnih situacij možnih odsotnosti z dela in možnosti refundacije oziroma sofinanciranja izplačila nadomestil. Pregled situacij je dostopen tukaj.
Nova pravila odrejanja karantene
Objavljeno: 26. 10. 2020, posodobljeno: 12. 11. 2020
Ministrstvo za zdravje je v času razglasitve epidemije že v oktobru pripravilo poseben protokol, na podlagi katerega morate takoj, ko izveste, da je vaš delavec okužen z novim koronavirusom, opraviti poizvedbo o njegovih visoko rizičnih stikih v organizaciji. Po novih usmeritvah pa sedaj velja, da seznam delavcev, ki predstavljajo visoko rizični stik, če je le mogoče, določite skupaj s pogodbenim specialistom medicine dela. Tako po na novo pripravljenem protokolu Ministrstva za zdravje, sodelovanje s specialisti medicine dela ni več nujno potrebno, je pa priporočljivo. Delavcem, ki so prepoznani kot visoko rizični stiki, morate posredovati Navodila NIJZ za karanteno na domu. Če vam delovni proces to omogoča, jim lahko odredite delo na domu oziroma organizirate delo tako, da ne bo možen nikakršen prenos morebitne okužbe. Delo na domu lahko delavcem odredite v okviru njihovih delovnih nalog.
Več
Novost: brez potrdila zdravnika so lahko zaposleni z dela odsotni do tri dni
Objavljeno: 19. 10. 2020, Posodobljeno 7. 1. 2022
Zaposleni so lahko od 1. 1. 2022 do 28. 2. 2022 zaradi bolezni odsotni od dela brez potrdila o upravičenosti zadržanosti od dela, ki ga izda zdravnik. Brez potrdila so lahko odsotni največ tri zaporedne delovne dni v kosu, in sicer največ enkrat v posameznem koledarskem letu.
Delavci morajo svojega delodajalca pisno ali elektronsko o tem obvestiti, in sicer prvi dan svoje odsotnosti. V času odsotnosti delavec ne sme opravljati pridobitne dejavnosti ali se gibati izven kraja svojega bivanja.
V primeru, da bo delavec odsoten zaradi bolezni več kot tri zaporedne dni, se šteje, da delavec pravice do kratkotrajne odsotnosti ni izkoristil. Če pa je delavec odsoten le dva dni, se šteje, da je bila ta pravica izkoriščena v celoti.
Delavec je za čas kratkotrajne odsotnosti upravičen do 80 odstotkov svoje plače v preteklem mesecu za polni delovni čas.
Nadomestilo plače mu obračunate in izplačate kot v primeru ostalih nadomestil, Zavod za zdravstveno zavarovanje RS pa vam bo celotno izplačilo povrnil na podlagi elektronske vloge, ki jo morate vložiti najkasneje do 31. maja 2022. Kot razlog zadržanosti na zahtevku, ki ga morate oddati elektronsko, in obračunu, se označi št. 13 ''bolezen-3 dni''.
Delavec v KARANTENI – kako ravnati?
Objavljeno: 3. 4. 2020, nazadnje posodobljeno: 29. 3. 2021
Delavec vas mora o vseh bistvenih okoliščinah, ki vplivajo na njegovo delo ali odsotnost z dela redno obveščati. To pomeni, da vas mora takoj obvestiti, če mu Ministrstvo za zdravje z odločbo odredi karanteno. Delavec je tudi v tem primeru upravičen do plače oziroma nadomestila plače. To velja tudi, če ste mu pred tem odredili začasno čakanje na delo ali pa delo na domu.
Več