Kako oddamo letno poročilo?

Letno poročilo predložite s pomočjo spletne aplikacije na portalu AJPES na poenotenih obrazcih. Letno poročilo se tudi javno objavi, če podate izjavo, da se s tem strinjate. V nasprotnem primeru morate predložiti še letno poročilo v drugačni, nepoenoteni obliki (to pomeni letno poročilo z glavnimi podatki o poslovanju društva v datoteki pdf).  

Elektronska oddaja letnega poročila z digitalnim potrdilom

Da lahko oddajo letnega poročila v celoti izvedete prek spleta, potrebujete kvalificirano digitalno potrdilo. Digitalno potrdilo pridobite od Ministrstva za javno upravo (spletno stran z navodili in obrazci za pridobitev digitalnih potrdil najdete tukaj). Pri manjših organizacijah ima digitalno potrdilo namesto organizacije včasih vaš računovodja, ki v vašem imenu pripravi in odda letno poročilo (v aplikaciji na AJPES), davčni obračun (na FURS preko eDavkov) in po potrebi druge dokumente, ki se oddajajo elektronsko.

Oddaja brez digitalnega potrdila

Če kvalificiranega digitalnega potrdila (še) nimate, letno poročilo vseeno lahko oddate, in sicer se ga najprej odda elektronsko preko aplikacije AJPES (v tem primeru brez elektronskega podpisa), nato je treba poročilo potrditi še s podpisom zastopnika. To naredite tako, da vaš zastopnik podpiše poseben obrazec, t. i. obvestilo za AJPES, ga natisne s spletne aplikacije AJPES in ga pošlje po pošti s povratnico ali osebno predloži na izpostavi AJPES.

Vsako leto morate obvezno oddati tudi davčni obračun, ki pa se ga lahko odda le elektronsko s kvalificiranim digitalnim potrdilom, zato je digitalno potrdilo v vsakem primeru treba priskrbeti (lahko ga ima društvo ali pa društveni računovodja).

Posebnosti

Računovodske izkaze tistih društev, katerih prihodki oziroma odhodki so v preteklem poslovnem letu presegli 1 milijon evrov, mora pred sprejetjem letnega poročila revidirati revizijska družba ali samostojni revizor.

Revizija mora biti opravljena v šestih mesecih po preteku poslovnega leta, torej najkasneje do 30. junija. Za tiste, ki morate revidirati izkaze, zato velja drugačen rok za oddajo poročila, in sicer najkasneje do 31. avgusta tekočega leta za preteklo poslovno leto.

Kljub temu morate poskrbeti, da do 31. marca oddate davčni obračun, ki vključuje tudi podatke iz bilance stanja in izkaza poslovnega izida. Letno poročilo (nerevidirano) morate pravzaprav vseeno imeti najkasneje 31. marca, čeprav ga ne oddate na AJPES (oddate pa ga na FURS kot prilogo davčnega obračuna).

Društva, ki ste z odločbo ministrstva pridobila status, da delujete v javnem interesu, morate poleg letnega poročila, ki ga oddajajo vsa društva na AJPES, vsako drugo leto od podelitve tega statusa posebej poročati še pristojnemu ministrstvu, ki mu morate predložiti:

  • poročilo o delovanju, iz katerega mora biti razvidno izvajanje programov, projektov in drugih aktivnosti, ki ste jih izvajali v javnem interesu v zadnjih dveh letih, in o porabi sredstev za doseganje in
  • program prihodnjega delovanja društva.

Rok za oddajo poročila društva v javnem interesu ministrstvu je 31. marec (velja za vsako drugo leto od podelitve statusa).

Prostovoljske organizacije morate enkrat letno na predpisanem obrazcu pripraviti tudi poročilo o prostovoljstvu, ki vsebuje naslednje podatke za preteklo koledarsko leto:

  • o številu prostovoljcev po spolu in starostnih skupinah,
  • o skupnem številu opravljenih prostovoljskih ur glede na kraj opravljanja prostovoljskega dela in
  • o skupnem številu opravljenih prostovoljskih ur ter številu opravljenih prostovoljskih ur glede na vrste prostovoljskega dela..

Obrazec za poročilo predložite prek spletnega portala AJPES skupaj z letnim poročilom.