Evropska komisija in OECD sta 18. aprila objavila poročilo, v katerem so opredeljeni glavni izzivi pri vključevanju migrantov in konkretna priporočila glede politike v odziv nanje.

Kot so ob objavi sporočili iz Predstavništva Komisije v Sloveniji, so v poročilu analizirane razmere migrantov v državah OECD: kje so bili nastanjeni, kako učinkovito je bilo njihovo vključevanje in s katerimi ovirami so se spopadali, npr. pri dostopu do lokalnih trgov dela. Zbrani so tudi primeri najboljših praks velikih evropskih mest. Poleg tega poročilo vsebuje 12 točk, ki jih lahko upoštevajo lokalni, regionalni in nacionalni oblikovalci politik ter strokovnjaki pri pripravi in izvajanju lokalnih programov vključevanja.

 

Priporočila so osredotočena na sektorje politike, npr. zdravje, delo, stanovanjska vprašanja in izobraževanje, in zajemajo različne vidike, od boljšega povezovanja znanj in spretnosti migrantov s potrebami lokalnih trgov dela do oblikovanja skupnih prostorov za srečevanje skupnosti in tkanje vezi. Predlagane so tudi rešitve za odpravo razdrobljenosti nacionalnih politik vključevanja in spodbujanje usklajevanja na vseh ravneh.