Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (EMCDDA) je objavil Evropsko poročilo o drogah 2018, ki vsebuje celovito analizo nedavnih trendov v zvezi s stanjem glede drog v državah EU, Turčiji in na Norveškem, razvojem na evropskem trgu drog, uporabo drog med mladimi ter nevarnostmi, ki jih prinašajo nove substance.

Kot so zapisali v poročilu, so letos v zvezi s številnimi snovmi opazili skrb vzbujajoče znake povečane ravni proizvodnje drog, ki zdaj poteka v Evropi, bližje potrošniškim trgom. Tehnološki napredek ta razvoj olajšuje, evropske proizvajalce in uporabnike drog pa s svetovnimi trgi povezuje prek površinskega in temnega spleta. Prav tako ugotavljajo, da povečana proizvodnja kokaina v Južni Ameriki zdaj vpliva na evropski trg, kar za uporabnike pomeni večje tveganje za zdravstvene težave, za kazenski pregon pa kompleksnejše izzive, ker preprodajalci spreminjajo dobavne poti in se preusmerjajo na nove. Vse več dokazov o povečani dostopnosti in uporabi crack kokaina v Evropi je prav tako razlog za zaskrbljenost, ki jo je treba spremljati.


Nove psihoaktivne snovi, ki so na voljo na evropskih trgih drog, še naprej povzročajo težave na področju javnega zdravja in predstavljajo izziv za oblikovalce politik. Z najnovejšo zakonodajo EU se je okrepila izmenjava informacij o novih snoveh, ki se pojavljajo na trgu, skrajšal pa se je tudi čas, potreben za oceno tveganja teh snovi in njihov nadzor po vsej Evropi. Sintetični opioidi in kanabinoidi z zelo močnim učinkom povzročajo težave v različnih okoljih, v primeru derivatov fentanila pa uporabnike drog in reševalce na terenu postavljajo v nevarnejši položaj. Pri spopadanju s tem izzivom EMCDDA ponovno opozorja na vlogo, ki jo ima antagonist opioidov nalokson pri oblikovanju strategij za odzivanje na prevelik odmerek ter na stopnjo dostopa uporabnikov drog do te snovi.


Poročilo, tudi v slovenskem jeziku, je dostopno na spletni strani EMCDDA.