Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik je skladno z Zakonom o varstvu pred diskriminacijo 12. septembra seznanil Državni svet z Rednim letnim poročilom Zagovornika načela enakosti za leto 2017.

V letu 2017 je zagovornik prejel 79 predlogov za obravnavo diskriminacije, od teh je tretjina rešenih in tretjina v reševanju. Največ diskriminacije zaznava na podlagi osebnih okoliščin invalidnosti, spola, verskega prepričanja in etničnega porekla. In sicer na področjih dostopa do dobrin in storitev ter dela in zaposlovanja. Diskriminacija se kaže v različnih oblikah, najpogosteje gre za neposredno diskriminacijo, prihaja pa tudi do hujših oblik, to so dolgotrajna, ponavljajoča se diskriminacija in diskriminacija s težko popravljivimi posledicami.

Pri čemer Lobnik opozarja, da število prijav ne kaže dejanskega stanja, saj rezultati javnomnenjske raziskave o percepciji diskriminacije v Sloveniji iz konca leta 2017 kažejo, da je diskriminacije mnogo več, vendar je ljudje ne prijavljajo. 17 odstotkov vprašanih v omenjeni raziskavi je namreč navedlo, da so bili v zadnjih 12 mesecih tarča diskriminacije. Analiza je pokazala, da definiciji diskriminacije ustreza 70 odstotkov primerov, na podlagi česar zagovornik ocenjuje, da je v Sloveniji diskriminiranih vsaj 10 odstotkov ljudi.